Římskokatolická farnost – Arciděkanství Chrudim
  Římskokatolická farnost – arciděkanství Chrudim, Školní náměstí 56, 537 01 Chrudim 1
telefon: 734 435 201, 469 622 029, e-mail: farnost@farnost-chrudim.cz, číslo účtu: 1141055309/0800

Kostely ve farnosti Chrudim
Fotografie kostela
Již z dálky vítá všechny přijíždějící do Chrudimi arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Založen byl již před rokem 1349 na místě hradu královského věnného města. Stavba využívající presbytář hradní kaple pokračovala až do konce 14. století. Zásadní změny prodělal chrám v 16. a 17. století a v letech 1850–1880, kdy velký chrudimský architekt František Schmoranz sáhl po novogotické úpravě zahrnující přestavbu západního průčelí s věží. Chrám je farním kostelem chrudimské farnosti. Pouť k obrazu Svatého Salvátora slavíme v neděli kolem svátku Proměnění Páně (6. srpna), titul kostela 15. srpna.
Fotografie kostela
Kostel Povýšení svatého Kříže byl původně jedním ze dvou farních chrudimských kostelů. První písemná zmínka pochází z roku 1350, v době husitských válek se zdejší farnost připojila ke svaté Kateřině. Protože se zde nekonaly bohoslužby, kostel chátral až do 19. století, kdy byl přestavěn a roku 1874 znovu vysvěcen. Nyní se využívá k pohřebním obřadům do přilehlého hřbitova a k pravidelným bohoslužbám při svátku Povýšení svatého Kříže (14. září) a na památku zesnulých (2. listopadu).
Fotografie kostela
Na Kateřinském předměstí nalézáme pozdně gotický kostel svaté Kateřiny. Byl vystavěn na starších základech kolem roku 1470 a v první polovině 16. století doplněn síňovým trojlodím. Původně sloužil jako špitálský kostel. V roce 1850 vyhořel a byl opraven roku 1888. Nyní se v něm slouží mše svaté každou středu ráno a ve čtvrtek a v neděli večer.
Fotografie kostela
Na Novém Městě se v Michalském parku (nebo přesněji v Zieglerových sadech) vypíná novogotický kostel svatého Michaela. Vysvěcen byl v roce 1521 a s výjimkou menších úprav zůstal dodnes ve své původní podobě. Kolem kostela se do konce 19. století rozkládal hřbitov, na nějž uchovává památku asi devadesát zazděných náhrobníků na venkovních zdech kostela. Kostel nyní využívá Řeckokatolická církev ke pravidelným bohoslužbám.
Fotografie kostela
Již zdálky vítá do Chrudimi žluto–bílý kostel svatého Marka v městské části Markovice. Původně gotická památka byla v první polovině 19. století zbarokizována. Nyní se opravuje věž kostela. Vedle kostela se rozkládá velký hřbitov. Na mši svatou sem můžete zavítat jednou měsíčně v neděli odpoledne.
Fotografie kostela
Za raritu Chrudimska můžeme směle označit kostel svatého Bartoloměje v Kočí. Byl vybudován nákladem královny Žofie v roce 1397. Uvnitř najdeme dvě kruchty ze 17. století. Kazetový strop byl zdoben až do 80. let 20. století bohatou renesanční ornamentikou, květinovým dekorem. Nedávno byla objevena starší výmalba se třinácti portréty starozákonních proroků. Monumentalitu dodává dřevěná zvonice a dřevěný krytý most přes vodní příkop z let 1666 a 1721. V roce 2010 byl zařazen do seznamu národních kulturních památek. Poutní mše svatá se zde slaví v neděli kolem 24. srpna. Je možné si domluvit prohlídku této památky.
Fotografie kostela
Typický venkovský kostelík, který je obklopen upraveným hřbitovem. Nápis nad vchodem praví: „Tato věž byla postavena r. 1888 nákladem záduší ku starobylému kostelíčku, jenž pochází z první polovice XIV. věku.“ Jednou měsíčně se zde slaví pravidelné mše svaté.
Fotografie kostela
Kaple v Topoli pochází z roku 1879, kdy byl starostou Matěj Kučera. Byla zasvěcena Jménu Panny Marie. Roku 1918 přišla o zvonek, který byl odebrán pro válečné potřeby. Zvony se vrátily v letech 1922 a 1930.
Fotografie kostela
Čtyři kilometry od Chrudimi nás zve k zastávce kostel svatého Jiří. Rozkládá se v obci Tři Bubny, která se původně jmenovala po patronu své dominanty Svatý Jiří. Gotická památka z konce 14. století nás osloví asymetrickým dvoulodím. Širší severní lodi dominuje v polygonálním presbytáři vyobrazení svatého Jiří, jižní části oltář Panny Marie a nástěnné malby z první poloviny 15. století. Kolem kostela se nachází hřbitov se zachovalým opevněním se zbytky patrně z roku 1778. Jednou měsíčně se zde slaví odpolední nedělní bohoslužba.
heblt@farnost-chrudim.cz,

Dnešní bohoslužba