Misijní neděle 19. října 2014

Milí přátelé misií,

Misijní nedělekdyž se začteme do našich starých misijních časopisů, zjistíme, jak důležité místo měla podpora zámořských misií a s tím spojená světová Misijní neděle. Tak například v roce 1937 píše z Afriky jeden misionář: „Stará žena, vzdálená od misií 100 km, poslala svého synka o Misijní neděli ke mně, aby mi přinesl 50 centimů (dnešních asi 15 Kč), to byl celý její poklad, více neměla. Jaká to obdivuhodná obětavost! Vidím tu černošku, jak ve své chatrči skrývá tento jediný svůj peníz, ukrývá jej až do Misijní neděle. Vidím, jak svěřuje svůj poklad synovi a ten jde do nejbližší misijní stanice celých 100 km. Těžko rozřešit otázku, čí oběť je větší; matčina, že obětovala všechny své peníze, nebo synova, že urazil tak dlouhou cestu? Takovou horlivostí musejí se povzbudit i naše srdce!“ Tolik z dopisu misionáře. Již tehdy byl týden před Misijní nedělí týdnem misií, během kterého se věřící modlili, obětovali své bolesti a přinášeli to, co na misie našetřili.

Také tento rok žádá Svatý otec František všechny farnosti, řeholní komunity, společenství a každého věřícího o modlitební i finanční podporu Misijní neděle, jejíž výtěžek 86 ACRG 9/2014 se skrze Papežská misijní díla rozděluje nejpotřebnějším v misiích. Z naší vlasti letos v rámci prostředků z Misijní neděle pomáháme stavět či opravovat celkem 2 8 kostelů, klášterů, biskupství, far a misijních domů. Kromě toho financujeme vrtání studní a nákup audiovizuální techniky, přispíváme na zajištění chodu diecézí a formaci katechistů. Tato naše pomoc zahrnuje celkem 49 projektů a míří do 8 diecézí v Ugandě, Zambii, Bangladéši a na Srí Lance .

Kromě této sbírky Misijní neděle pomáháme letos ještě více než 63 tisícům sirotků, nemocných, hladových či jinak strádajících dětí ve 23 diecézích a 9 zemích . Výtěžkem z misijních akcí a darů hradíme totiž 80 projektů Papežského misijního díla dětí např. v Papui-Nové Guineji, Keni, Ugandě a na Filipínách. Například v Ugandě naše dary dostane 32 371 dětí v bídě, kde přispějeme k záchraně života obětem únosů a nemoci AIDS, budeme se podílet na zajištění nádrže na vodu, na stavbě mateřské školky a školních tříd, lékařské péči, chodu dětského domova a vzdělání opuštěných sirotků. Velmi důležitá je naše podpora studia přibližně 300 bohoslovců a provozu tří velkých seminářů v Keni, Ugandě a Zambii skrze Vaše dary na Dílo svatého Petra apoštola.

Dovolte mi, abych Vám upřímně poděkoval za modlitby a veškerou podporu papežských misií v loňském roce, během kterého jste na světové misie, bohoslovce, chudé děti a mešní intence misionářům věnovali přes 30 milionů Kč . Jak je to potřebné, vidíme, když si uvědomíme, že denně na světě umírá přibližně 24 000 lidí hladem anebo hladem způsobenými chorobami. Papež František spojuje misie s radostí a připomíná, že když se dělíme s těmi nejpotřebnějšími, spatřujeme v nich Kristovu tvář. Odpovězme na prosbu Svatého otce a podpořme Misijní neděli. Prožijme radost prosté africké ženy, jež neváhala věnovat na misie své živobytí. Zažijme radost chudých rybářů ze Srí Lanky, kteří na Misijní neděli darovali svůj jednodenní výdělek. Vložme naše úsilí pod ochranu Panny Marie, která nás cestou misijní radosti bude ráda doprovázet. A jak radí papež František, nebojme se být k Pánu štědří.

P. Jiří Šlégr
Národní ředitel Papežských misijních děl