Jako bychom dnes zemřít měli

Podrobnosti o akci

• Termín: 29. 11. 2016, 21:00
  • Místo: ČT2

Pozvánka

Fascinující i provokující dokument České televize odhaluje nově zjištěná fakta a svědectví, která se váží k osobnosti Toufara, jeho mučitelům a dobovému kontextu. Ukazuje postavu venkovského kněze, který hledá způsob, kompromis, jak „vyjít“ s politickými oponenty. Přesto byl zatčen, unesen a mučením jej příslušníci StB nutili ke lživému doznání, že pohyb oltářního křížku při kázání podvodně zinscenoval on sám. Toufarova mučednická smrt zhatila připravovaný inscenovaný monstrproces, nezastavila však otevřený útok komunistického aparátu proti katolické církvi. Základem pro dokument se stala stejnojmenná kniha scenáristy Miloše Doležala. Na scénáři se podílel i režisér Roman Vávra. Snímek, který vznikl pod brněnskou Tvůrčí producentskou skupinou Patrika Diviše, obsahuje i několik hraných scén vycházejících z doposud neznámých a nikdy nepublikovaných archivních materiálů. Natáčely se přímo na autentických místech v kostele a na faře v Číhošti či v Brně v prostorách neblaze proslulé věznice na Cejlu. Nechybí také záběry z divadelního představení inspirovaného Toufarovým osudem Zpráva o zázraku. Dokumentaristé také zaznamenávali postupný vznik Toufarovy figurální sochy, na které od loňského roku pracuje sochař Olbram Zoubek. O tom, že je Toufarův příběh neobyčejně živý, svědčí i zahájení beatifikačního procesu P. Josefa Toufara.