Golgota 2008: Pane, chci s Tebou vždy jít...

Závěrečná modlitba
Pane Ježíši, vždycky s Tebou chceme jít. Nechceme Tě nikdy opustit, ani až přijde kříž. V postní době jsme se snažili více si uvědomovat Tvé utrpení. Pokoušeli jsme se zatínat zuby, něco si odřeknout, více se modlit, naslouchat přáním druhých. Ne vždy se nám to beze zbytku dařilo. Na cestě za Tebou nám napomáhala i Golgota v chrudimském kostele. Každý si u ní vylosoval úkol pro svou věkovou kategorii a po jeho splnění přidal křížek ke Tvému velkému.

Pane, půst sice skončil, ale i mimo něj na Tebe nechceme zapomínat. Sami si chceme vymýšlet úkoly a podílet se na Tvém díle. Ty všechno naše konání a pomyslné křížky uvidíš...
Poznámky
Program „Golgota“ na postní období v roce 2008 nachystala mládež chrudimské farnosti. Inspiraci nám poskytly mnohé podobné akce, kupříkladu v roce 2007 ve Vranově u Brna. Úkoly jste si mohli nechat zadat od pondělí před Popeleční středou až po Bílou sobotu a výsledky snažení chrudimské farnosti (a nejen jí) sledovat do poloviny dubna přímo v kostele. Trvalá vzpomínka bude uchována zde na internetu.Pravidla
V postním období budeme v chrudimské farnosti spolu s Pánem Ježíšem putovat na Golgotu. Chcete-li se připojit, vylosujte si zde na internetu nebo u „mládežnické“ nástěnky v kostele úkol pro svou věkovou kategorii. Splníte-li ho, přidejte si svůj křížek na pomyslnou Golgotu (opět v kostele nebo na internetu) a vylosujte další úkol.

Zdá-li se vám úkol příliš těžký, netruchlete. Pomodlete se, poproste a zatněnte zuby. Konat dobro není pro slabochy. Ale když se budete snažit, nakonec se vám podaří splnit a vy budete mít radost z překonání sebe sama.

Možná se vám naopak úkol jeví jako příliš jednoduchý. Nevadí, i přesto jej splňte. Hlavně si neřekněte, že to ani nestojí za to. Kdo je věrný v maličkosti, je věrný i ve velké věci.Aktuální stav
30. března 2008 – Jsme u konce. Děkujeme, že jste se zapojili do plnění Golgoty a mile nás překvapili. Oceňujeme dospělé, kteří od počátku stavěli křížky s velkým zaujetím a dosáhli na počet sedmdesát sedm. V posledním období kolem Velikonoc nejvíc zabraly děti a vysloužily si na čtyřiašedesát křížků. Mládež se ke Golgotě připojila šestačtyřicetkrát. Tato skupina nejvíce využívala internetové verze (třináctkrát), dospělí a děti ji ozkoušeli pětkrát, respektive jednou. Ať je co nejvíc pomyslných křížků dobrých skutků, které uvidí Bůh v nebi. :-)


14. března 2008 – Další křížky přibyly. Před Květnou nedělí jsme napočítali přes šedesátku dospělých a kolem pětatřiceti mládežnických a dětských křížů.


7. března 2008 – Překročili jsme stovku. Nebo překročili jste stovku. V součtu ji zdolává 44 skutků dospělých, 31 od mládeže a 29 dětských. Dospělí natolik zabrali, že v kostele „vybrakovali“ všechny úkoly. Zásoba už byla doplněna, prožívejte půst naplno i dále...


24. února 2008 – Moc se omlouváme. Počítali jsme hned několikrát, kolik už stojí křížků, ale nějak jsme to pozapomněli. Každopádně z internetu jich putovalo rovných deset. Dospělí dostali novou várku papírových křížů, takže se s úkoly mohou potýkat i nadále.


15. února 2008 – Už se nám jen těžko počítá. Aktuální stav? Kolem sedmadvaceti dospělých, třinácti mládeže a devíti dětí. Vytrvejme až do konce!


10. února 2008 – Golgota se nám pořádně zazelenala. Dospělí půst berou opravdu vážně, když do první postní neděle stihli nasbírat dvacet křížků. Mládež si prozatím vysloužila deset a děti osm křížků. Vítáme první „vlaštovku“ (splněný úkol) z internetu.


6. února 2008 – Na Popeleční středu se u velkého kříže objevily čtyři malé. Prozatím jsou pilnější dospělí s převahu 2:1:1 nad mládeží i dětmi.


5. února 2008 – Pojďte, nahlédneme společně na aktuální stav... Prozatím jsme teprve na začátku, Golgota je prázdná.