Máme (konečně) biskupa a máme tu (zas) postní dobu

Položili mi dnes z IKD otázku: Jak hodnotíte jmenování nového královéhradeckého biskupa? Odpověděl jsem: „Na prvním místě jsem rád, že máme biskupa. Je to pro nás dobrá zpráva. Nejsem zasvěcený komentátor vnitrocírkevního života, ani jím nechci být. Mám proto na věc jednoduchý pohled. Jsem přesvědčený, že nový biskup je pro nás darem i úkolem, a že stejně i my jsme darem a úkolem pro něj“.

A ještě se mě ptali: Co byste mu chtěli popřát při nástupu do služby? „K nástupu do služby bych chtěl Otci Janovi popřát, aby pevnou osou jeho každodenní služby v naší diecézi bylo to, co tak krásně vyjadřuje jeho biskupský znak: nade vším Duch svatý a ve všem Matka Boží Panna Maria“.

Včera jsem vstoupil do postní doby trochu netradičně. Liturgii Popeleční středy jsem slavil spolu s dětmi v Jeníkově. Nejprve jsme připravili popel. Na papírek si každý napsal prosbu – předsevzetí: co chceme, aby se v postní době změnilo v nás a kolem nás. Papírky jsme společně spálili s jívovými ratolestmi Květné neděle a získali jsme tak popel, kterým jsem při mši svaté v kapli uděloval popelec. K promluvě jsem přivezl dětem tři oříšky, nebyly pro Popelku, ale pro nás všechny. Uvažovali jsme o tom, že rozlousknout oříšek je někdy těžké. Stojí to však za to. Skrývá se v něm sladké jádro. Byly to tři postní oříšky: oříšek almužny, modlitby a postu. Když jsme konečně odhalili tajemství každého z nich, objevil se dosud skrytý trojí obrázek Ježíše, který slouží druhým, který se modlí a který se postí. Přeji nám všem, abychom se v postní době, která je zas tady, „prolouskali“ skrze službu druhým, skrze modlitbu i skrze půst k Ježíši, který nám říká: „Mé jho je sladké“.