Tarsicius – Dva dny plné napětí

Čím je pro Tebe Tarsicius jako časopis a Tarsicius světec?
Jan Lukeš: Časopis Tarsicius je časopis zaměřený především pro ministranty a začal vycházet v roce 1996 jako Ministrantský bulletin pro ministranty litoměřické diecéze. Bylo to něco menšího než Salvátor. Později se z něj stal A4 černobílý formát, brzy je z Tarsicia již celorepublikový časopis, začíná mít i barevnou obálku a od ledna 2006 jsme celobarevní!!! Jupííí:-). Bohu díky. O jeho proměnách se můžete přesvědčit na naší stránce ww.tarsicius.cz, když si dáte odkaz Stará čísla.

Časopis Tarsicius pro mě znamená hodně... Již od prvních čísel jsem Tarsicia znal a obdivoval... Již od dětství jsem se tázal po tom, jestli nejsem povolán ke kněžství a tak moje nejoblíbenější rubrika byla Moje cesta ke kněžství, kde kněží vyprávějí o své cestě ke kněžství a o kněžském životě. Každý to má originální, každý to má jiné...

Mnoho lidí se mi směje, že už já jsem Tarsicius, protože jím žiju, pořád o něm mluvím, je to pro mě veliká radost apod., takže když mě někdo vidí, tak si mě často spojí s tímto časopisem.

Jak jsem již řekl, časopis jsem četl již od dětství a vždy se mi líbila redaktořina, velikou Boží milostí jsem v lednu 2005 mohl začít pracovat po své civilní službě chvíli v Tarsiciovi na plný úvazek, později na částečný a nyní o volných chvílích. Jednu dobu jsem měl tu čest celý časopis sestavovat. Nyní jsem v redakční radě, každý měsíc píšu Ministrování s Ferdou Kuliferdou – což je seznamování s ministrantskými znalostmi obrázkovou metodou, dělám rozhovory, spolupracuji na fotopříbězích, snažím se dávat něco na náš web tarscius.cz apod.

Svatý Tarsicius byl kluk, který žil ve 3. století v Římě. V té době byli křesťané pronásledovaní, takže se mohli scházet jen tajně. Ti, kteří byli odhaleni, byli zatčeni a odsouzení na smrt. Spolubratři na svobodě přemýšleli o tom, jakým způsobem by jim mohli dopravit svaté přijímání. Po jedné mši se nabídl právě Tarsicius, že uvězněným Pána Ježíše přinese, protože jako chlapec nebude tolik nápadný.

Cestou potkala Tarsicia parta kluků a zjišťovala, kam má namířeno. Tarsicius to nechtěl prozradit, a tak se strhla menší rvačka, při které si útočníci všimli, že něco skrývá pod košilí. Tarsicius bránil Eucharistii a byl přitom ubit kamením.

Svatý Tarsicius byl pohřben v Kalixtových katakombách u Via Appia. Je patronem ministrantů, akolytů, dělníků a určitě také časopisu Tarsicius :-). Bývá zobrazován s hostií, kameny nebo lilií.

Proč, kdy a jak časopis vznikl a jakou proměnou do těchto dní prošel?
J.L.: Jelikož v litoměřické diecézi je málo věřících, taktéž ministrantů, tak časopis vznikl pro osamělé ministranty jako takové „povzbuzovadlo“;). Tiskl se v Jablonci nad Nisou, kde je i nyní redakce. Již výše jsem naznačil jeho proměnu. Za co Pánu děkuji, že si pamatuji dobu, když se bojovalo, aby náklad překročil 1000 ks, v roce 2005 jsme byli na 3500 ks výtisků a nyní každý měsíc tiskneme 4800 výtisků... Bohu díky! Děvčata nám psala, že chtějí také svůj časopis, a tak v roce 2005 společně se Sekcí pro mládež při České biskupské konferenci vydáváme i časopis pro dívky s názvem IN!

Tarsicius byl dříve občasník, později dvouměsíčník a nyní měsíčník. Vychází každý měsíc kromě července a srpna, kdy je jenom jedno číslo – speciál. Postupně přibývá stránek, je barevný, fotopříběhy, grafika, fotky se zlepšují...

V srpnu jste přijeli do Chrudimi fotit fotopříběh. Co obnáší příprava?
J.L.: Domluvit se na termínech s místními mládežníky, zeptat se jaké mají v obci
podmínky – třeba v Chrudimi jsme se dozvěděli, že je pouť, a tak jsme toho využili a pouť do fotopříběhu zakomponovali. Také jsme vděční za náměty. Kubík Soukal nám jeden poslal. Sehnat přes nějakého prostředníka – v Chrudimi to byla Bětka
Boháčová – který nám sežene herce a vše domluví a připraví – tedy přesně naše
požadavky. Bětka to zvládla za 1, takže se fotilo nádherně, navíc nám i místní spolčo připravilo pohoštění, takže Chrudim je naše jasná volba i na další fotopříběhy;)).

Zbyněk Pavienský.: Každý fotoromán začíná u stolu. Konkrétně u toho mého pracovního. Opřu se, zavřu oči a snažím se vymyslet příběh, na kterém fotoromán postavím. V případě Chrudimi mi velmi pomohla informace, že se koná velká pouť. V hlavě se mi hned rozjela představa o nějakém nezbedném pouťařském chlapci, který se seznámí s místním spolčem a pozná, že žít se dá i jinak. Ale při psaní se mi postavy jaksi vymkly z ruky a nakonec to dopadlo přesně obráceně. Ale každý fotopříběh oživí nakonec herci a ti byli všichni do jednoho vynikající. A to na konci dokonce tekla krev. Jak se příběh vyvíjí, vám samozřejmě neprozradím, prohlédněte si záříjového Tarsicia a posuďte sami naši společnou práci.

Jak vypadá Vaše práce na místě?
J.L.: Práci samozřejmě začneme společnou modlitbou a jde se na focení. Vybíráme místa, kde budeme fotit apod. Takže někdy kvůli hercům a místům musíme fotit na přeskáčku, což je potom při sestavování finálních fotek o to těžší.

V dnešní době internetu klesá zájem o tištěná média. Tarsicius si lidé nemohou koupit na stánku; posíláte ho pouze do schránek. Jaký je o něj zájem?
J.L.: Je to až překvapivé, ale zájem je větší a větší – viz předchozí odpovědi. Moc mě mrzelo a mrzí, že do IN!u se dává více energie, reklamy apod., ale co mě může těšit v nákladu vyhráváme! IN!ů zbývá více a nyní je náklad IN!u snad o 1.000 ks méně než Tarsicia.

Navíc já ve všem upřednostňuji tištěnou podobu. Nechtějí se mi číst dlouhé články na internetu nebo ve Wordu, takže i když někdo říká to, co je v otázce, není to naštěstí taková pravda. V Tarsiciovi si mohou děti vybarvit omalovánky apod. a to na internetu tak pěkně nejde.

Doufám, že si Tarsicia objednáte i vy! I když je především určen ministrantům od 7 do 17 let, mnohé duchovní poučení a zajímavosti tam najdou i děvčata, konvertité a dospělí... Tak doufám, že si Tarsicia objednáte na www.tarsicius.cz v sekci objednávka. Věřím, že naše mise v Chrudimi a v Salvátorovi nebyla marná :-).

Přejeme všem krásné a požehnané dny a děkujeme za milé přijetí, pomoc a úžasnou spolupráci a těšíme se zase někdy na viděnou!Měsíčník IN! – dívčí svět je určen dívkám ve věku 11–17 let, odpovídá na jejich zájem o zdravý životní styl, tematiku vztahů mezi chlapci a dívkami z křesťanského pohledu, poradna, nápady, móda, duchovní injekce aj.
Předplatné 341 Kč za 11 čísel, objednávky na www.in.cz. Nebo tel. 775 598 604.

Měsíčník Tarsicius je určen chlapcům ve věku 717 let, přináší zajímavosti z chlapeckého světa (sport, počítače, auta, cestování) i ze světa ministrování – liturgie, praktický duchovní život, poradna, komiksy.
Možnost objednat na www.tarsicius.cz nebo tel. 775 598 604.