Koncert Jiřího Černého

V pátek 19. 4. se v našem kostele NPM uskutečnil koncert Jirky Černého, autora a interpreta písní s křesťanskou tématikou, z nichž řadu mnozí z nás známe i ze zpěvníku Hosana.

V pátek podvečer to nejdřív vypadalo, že v kostele budeme s Jirkou Černým a Petrem Soukalem sami (i tak byl Jirka připraven zahrát jen tak pro radost). Těsně před 19. hodinou se najednou objevili další posluchači, takže účast byla nakonec slušná a myslím, že jsme vytvořili příjemné prostředí i pro Jirku.

Na programu společného hraní a zpívání v kostele byly nejen starší Jirkovy písničky, ale i ty novější z CD Jošua, které bylo vydáno v říjnu 2011.

Já sám Jirkovy písničky znám i z jiných příležitostí, než byl náš chrudimský koncert, a znovu a znovu si uvědomuji, že jejich poslech je pro mě příležitostí zamýšlet se nad jejich texty, které prostřednictvím Jirkova zpěvu a bravurní hry na kytaru pronikají hluboko do mé mysli. V textech mě oslovuje hledání a přemýšlení o vztahu Boha k člověku, o lidském hledání Boha, o temnotách a hlubinách, ve kterých se skrývá touha jako jediná útěcha bezmocných, o temnotách Hospodinova ticha, které někdy zažíváme, o stálé Boží přítomnosti, kterou znovu a znovu zažíváme právě teď a právě tady, o intimním vztahu s Ježíšem (Jenom Ty a Já), v rámci kterého klademe do jeho rukou svou hlavu tak unavenou, o žíznění naší duše i o konci naší cesty na tomto světě (Je to blízko).

Ve slovech písní tak rozpoznáme Jirku Černého nejen jako autora s teologickým vzděláním, ale současně i jako člověka, který každodenně přichází do styku s bolestmi a trápeními lidské duše ve své praxi psychoterapeuta.

Zájemcům o Jirkovy texty, písně i básně doporučuji návštěvu jeho webu: www.jiricerny7.webnode.cz