Výzva k podpoře iniciativy Jeden z nás

Obracíme se na vás s výzvou o podporu evropské iniciativy občanů s názvem „Jeden z nás“, která v současnosti probíhá v členských zemích Evropské unie. Jejím cílem je ochrana embryí, zejména zákaz pokusů spojených s ničením lidských zárodků. Nově vzniklý institut evropské občanské iniciativy poprvé občanům umožňuje přímo ovlivnit tvorbu evropských právních předpisů. Osvědčila se zejména snadná a časově nenáročná podpora prostřednictvím internetu.

Podle informací z 1. 10. 2013 je aktuální počet sesbíraných podpisů 1 165 603. Česká republika oproti svým sousedům (Slovensko, aďarsko, Polsko, Rakousko) má jen 7 878 podpisů (z požadovaného počtu 16 500).

Evropskou občanskou iniciativu „Jeden z nás“ je možné podpořit do 1. 11. 2013. ČBK vyzývá jednotlivce i občanské organizace, aby uvážili možnost se k této iniciativě připojit, a tak přispět k tomu, aby v rámci Evropské unie byla přijata zákonná opatření zaměřená na ochranu lidského embrya.

K podpisu petice vyzval Svatý otec František i evropští biskupové na svém zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE).Postup pro připojení se k této iniciativě prostřednictvím internetu:
1. Navštivte stránku:
" target="_blank" class="odkaz_2">https://ec.europa.eu/citizens-initiative/ECI-2012-000005/public/index.do?lang=cs
2. Uprostřed stránky zvolte jazyk, ve kterém se stránka zobrazí. V horním pravém rohu stránky můžete zvolit češtinu, v tomto jazyce se zobrazí pokyny pro hlasování.
3. Úplně dole na stránce klikněte na tlačítko „Ano, chci".
4. Na další stránce si dole si zvolte členský stát Česká republika.
5. Vyplňte formulář, zadejte kontrolní znaky a klikněte na tlačítko „Odeslat".
6. Zobrazí se vám poděkování za podporu iniciativy „Jeden z nás" a potvrzení, že vaše připojení se k této iniciativě bylo úspěšné.

Iniciativu je možné podpořit pouze jednou, termín pro uzavření podpisové akce je do 1. 11. 2013.