Denní zpravodajství z letního tábora

Neděle 26. 7. 2015
Král Jindřich II. moudře ve svém království kraloval. Pozval nás na své letní sídlo, ale tato návštěva dopadla neslavně. Král je mrtev, daně jsou vysoké a dokonce jsme se kvůli nim dostali do vězení... Co bude dál?

Pondělí 27. 7.
Starší:
Dnešním úkolem bylo bombardování hradů našich soupeřů, ale protože to byl nelehký úkol, přišel nám na pomoc kouzelník. Jelikož to byla především hra „běhací“, všem nám vyhládlo a těšili jsme se na výborné kuře na paprice. Odpoledne jsme se zúčastnili turnaje našich „nej“ dovedností.
Za starší Káťa a Káťa

Mladší:
Pod tíhou vlády Krutiela I. jsme si museli vydělat na zaplacení daní. Vybudovali jsme si svá města a k obraně si vytvořili reprezentační štíty. Objevujeme území království a začínáme budovat armádu do boje. Jak to půjde dál?Úterý 28. 7.
Starší:
Čelíme morové epidemii!
PS.: pro rodiče. Je to jenom hra.

Mladší:
Morová epidemie je ve středověku velmi častá. Dnes dopoledne jsme se toho stali důkazem. Po filé, které jsme měli k obědu, jsme pomohli knížeti Dalbergovi rozluštit názvy rodů. Večer jsme svým podpisem pomohli Bílé paní, aby došla klidu.Středa 29. 7.
Starší:
Dnešní noc jsme strávili naprosto jedinečně - spaním téměř pod širákem. Před živly (jako například deštěm) nás ochránil jen přístřešek vlastní výroby, zatímco my museli střežit náš plápolající „oheň“. Ale nenechte se zmást, i my - takoví silní a odhodlaní bojovníci - jsme nakonec usnuli, byť to byl lehký spánek plný zimy. Ráno jsme se ve skupinkách jali hledat cestu zpět do tábořiště a během tohoto procesu jsme skládali romantické či tklivé básně. Jakmile jsme dorazili, bylo nám dopřáno možnosti odpočinku a relaxu. Odpoledne jsme si zpestřili koupáním v řece Sázavě, poté jsme se vrhli do víru nelehkého úkolu stavění katapultu. Tento povedený den jsme zakončili zpíváním písní u táboráku, dokud nás nevyhnal déšť. Za zmínku stojí i večerní očista v parních lázních.

Mladší:
I ve středověku spolu lidé komunikovali, takže není divu, že nás dnes navštívil poštmistr, díky kterému jsme mohli napsat a odeslat dopisy. Odpoledne jsme díky převozníkovi převezli mnoho lidí do správné země.

Čtvrtek 30. 7.
Starší:
Ráno jsme šli místo rozcvičky zachránit princeznu Džoudřínu. Pak jsme šli na snídani, byly housky s marmeládou, kakao a čaj. Po snídani jsme šli sehnat ingredience do polévky, později jsme jí uvařili. Po dobrém obědě a poledním klidu jsme hráli stezku smrti a získali jsme tak dukáty. Na konci nástupu nám bylo oznámeno, že si máme umýt nohy a zavázat oči šátkem. Vedoucí nás zavedli do kuchyně, kde nám vyprávěli příběh o Heleně Kelerové. Měli jsme plnit různé úkoly, jako třeba modelovat. Zkusila jsem srdíčko, ale nepovedlo se mi. Když příběh skončil, mohli jsme spát v jídelně.
Za starší účastníky Adélka

Mladší:
Po rozcvičce jsme objevili nenadálý vzkaz. Lesapán Valerian nás pozval, abychom ho navštívili v jeho základně, kde zachraňuje zvířata. Nejprve jsme odkryli tajnou mapu a pak se vydali podél řeky na cestu. Na základně jsme viděli mnoho dravců, plavající vydru, pohladili si srnečka a položili mnoho zajímavých dotazů. Po zdárném návratu do tábora jsme dostali dopis od opata Ulrycha. Po překonání stráží jsme konečně dorazili do kláštera, v němž jsme našli prince Michela I. a kterému chceme pomoct právoplatně usednout na trůn. Podaří se nám to?

Pátek 31. 7.
Starší
Dnes dopoledne jsme vyráběli brnění pro prince Michela I. Vydělávali jsme si peníze, za které jsme si kupovali suroviny => více peněz => potvrzení k výrobě brnění. Odpoledne jsme luštili zprávu pro krále. Kus klíče k vyluštění zprávy měl Děd Vševěd a druhý kus jsme museli hledat. Vpodvečer jsme se byli koupat a večer jsme opékali těstové hady.
Za starší účastníky Matěj

Mladší
„Neplatíte daně!“ křičeli na nás vojáci. „Půjdete všichni do vezení.“ Někteří po této zprávě zajásali a později skutečně strávili několik hodin v šatlavě. Většina se však bránila a úředníci jejich obhajobu uznali. Odpoledne jsme využili krásné počasí a řeku Sázavu. Dokážeme pomoci princi Michaelovi?Sobota 1. 8.
Starší:
Dopoledne: Šli jsme lovit poklad do lesa. Byli jsme rozděleni do skupinek: kníže, vrah, zvěd a obránci.
Odpoledne: Přijeli kejklíři a ukazovali nám různá kouzla. Pak jsme u nich vydělávali peníze.
Večer: Hráli jsme hru Kdo bude mít 5x nebo 0 vedle sebe.
Noc: Spaní, spaní, spaní a spaní!
Za starší účastníky Monča

Mladší:
Ráno přiběhl kuchař, který měl králi Krutielovi uvařit hadí ocásky. Po získání všech ingrediencí jsme je skutečně upekli. Den nám zpestřili kejklíři svými kouzly. Co nás asi čeká v neděli?

Neděle 2. 8.
Starší:
V neděli ráno jsme se trochu prospali. Když jsme konečně vstali, nalezli jsme papír s instrukcemi od vedoucích, kteří ještě spali. Úkoly jsme splnili a šli na snídani, která byla podbarvená hudbou a s květinami na stole. Následoval odlehčený program, např. šachy, kde se místo figurky tahalo s námi. K obědu byl kuřecí plátek se sýrem a slaninou + bramborová kaše + salát.
Po poledním klidu jsme hráli další hry, poté byla mše svatá s P. Jiřím. Po nástupu jsme se dívali na večerníček Tip a Ťap.
Za starší účastníky Petr

Mladší:
Dopoledne jsme nacvičili boj týmů proti sobě s králi, jízdami, těžkooděnci, měšťany a žebráky. Odpoledne jsme si mohli vybrat z nabízených aktivit. Po příjezdu P. Jiřího jsme slavili mši svatou. Dorazil také poštmistr a potěšil nás dopisy od rodičů. Děti po něm vzkazují velké pozdravy. Naše armády odpočívají před hradbami. Budou držet pospolu?Pondělí 3. 8.
Starší:
Dnešní den jsem zahájili společnou mši svatou. Poté jsme se vydali do útoku, ale napoprvé se nám to nepovedlo, protože náš generál Richard byl zraněn. Museli jsme se zúčastnit výcviku boje. Abychom měli sílu, posilnili jsme se výborným obědem. Po poledním klidu jsme šli dobývat ulice města Krutielburgu. Na louce nás čekalo nemilé překvapení - Krutiel I. Strhla se veliká bitva, ale s pomocí prince Michela jsme zvítězili. Krutiela pak čekal spravedlivý soud - vyhnanství. Večer jsme opékali buřty, povídali si vtipy a hráli pohádky. Celý den se nám moc líbil.
Za starší účastníky Anička, Míša, Pavel

Mladší:
Ráno jsme den začali mší svatou. Následně jsme se rozhodli, že zkusíme zaútočit na hrad samozvaného krále Krutiela I., nicméně princ Michel byl zraněn, tudíž jsme museli začít s výcvikem armády. Odpoledne jsme začali dobývat ulice Krutielburgu, mise byla úspěšná. Pustili jsme se do závěrečného a napínavého dobývání hradu. Po dlouhém boji jsme porazili armádu a zatkli hrozného Krutiela, korunovali právoplatného krále Michela I. Večer jsme zakončili táborákem a modlitbou.Úterý 4. 8.
Ráno jsme se vzbudili a šli jsme na rozcvičku. Zatímco mladší cvičili na suchu, starší se šli koupat do řeky. Po rozcvičce byla snídaně, byl chleba se zeleninou. Při dopolední motivační scénce jsme došli k tomu, že nový král potřebuje k sobě královnu. Rádcové králi Michelovi nabídli Katalog princezen, ten ho pročítal, ale usnul u něj. Vyzkoušeli jsme všechny možnosti, jak ho vzbudit, ale všechna snaha byla marná. Rozdělili jsme si stránky z Katalogu a každý tým šel pro jednu princeznu, kterou se snažil přesvědčit, aby šla s ním a zkusila krále probudit polibkem. Den jsme si zpříjemnili výborným obědem - knedlíky s hovězím masem a se zelím. Po návratu zpět ke králi nastal okamžik „L“, tedy líbání. Bylo to napínavé, ale nakonec krále probudila princezna Klementina a král si ji vzal za ženu. Následovala obrovská hostina a diskotéka. Následně šli mladší spát a starší v diskotéce ještě pokračovali.
Za účastníky Míša a vedoucí