Vytrvalost přinesla úspěch

Tak dnes konečně přijeli chlapi z firmy, která dělá čištění kanalizace, a vyčistili ucpaný kanál před naším vchodem na dvůr. Kanál začal zlobit těsně před vánoci – vytekla z něj hustá a zapáchající hrůza, která mi smrděla přímo pod okny – bydlím totiž v přízemí. Volala jsem hned druhý den do firmy, která má podobné havárie na starosti, ale protože bydlím v podnájmu a byt vlastní město, objednávku musel provést pracovník, který je k tomu kompetentní. Ten měl vánoční dovolenou. A tak jsem letos měla „opravdu voňavé vánoce“. Hned po vánocích jsem mu volala, ale prý se kanalizacím porouchalo auto, musím čekat dál.

Pak začalo pršet a v noci mě vzbudilo nějaké bublání. Vidím, že v kuchyni ve dřezu je nějaký humus, totéž v koupelně ve vaně a na záchodě. Vykouknu ven - z kanálu teče hustá páchnoucí kaše a rozlévá se do trávníku!  Ráno volám panu inženýrovi na byťáku a konečně přijelo vymodlené auto se třemi statečnými bojovníky. Napřed situaci zmapovali a vyfotili (já taky). Pak odhodlaně vstoupili do té kaše, odkryli víko kanálu a spustili tam sondu – hledali směr, kde je propojení na kanalizační řád.  Pak tam nasoukali hadici a začali pumpovat proud čisté vody. Za chvíli to bylo ještě mnohem více svinstva všude okolo. No, co vám budu povídat – docela jsem dostala strach, že se v tom chlapi utopí. Ale vytrvale bojovali dál, (měli své zkušenosti). A pak najednou ten silný proud čisté vody tu hrůzu prorazil, kanál se uvolnil, a vše začalo odtékat tam, kam se patří. Stateční bojovníci zvítězili nad zapeklitým problémem a odpad z našich záchodů, kuchyní a koupelen zase mohl odtékat směrem k čističce a dál do nenávratna.

Chlapi ještě vše zdokumentovali, (já taky), uklidili, opláchli zdeptaný trávník a chtěli odjet. Já jsem ale zatím doma našla něco, co je potěší a šla jsem jim dolů poděkovat. Také jsem jim dala na cestu Boží požehnání pro ně i pro jejich rodiny, neboť k tomuto úkonu zase mám kompetenci já. Smáli se, ale Bůh je věrný a On jim jistě nějak požehná.

 Někdy se nám v životě něco zasekne, ucpe a my sami s tím nemůžeme hnout.  Je potřeba zavolat odborníkovi, který má na to nářadí a zkušenosti. Také odvahu vstoupit do toho nevoňavého bahna a vytrvale pracovat, dokud se to nedá do pořádku.

Ten nejlepší odborník je Bůh sám, ale často je to tak, že do toho nevoňavého bláta hříchů pošle nás (statečné Boží bojovníky) a chce, abychom se za věc vytrvale modlili a dokonce i postili – aby proud čisté vody měl patřičnou sílu. A Duch Svatý pak udělá ten zázrak, že se odstraní to, co ucpává cestu.

Po té těžké a nevoňavé práci je ale potřeba se umýt a převléknout do čistého oděvu a ty špinavé montérky vyprat (odpustit všechny urážky, pomluvy a nedorozumění). Neboť máme být „Kristova vůně“. Odměnou je nám sladká chvíle spočinutí v Boží náruči, kdy nám Pán řekne: „Služebníku dobrý a věrný vejdi v radost svého Pána.“ (Mat. 25,21)

Ester