Chrámový sbor

Vedoucí skupiny: MgA. Tomáš Židek Ph.D
Email: zidek2000(zavináč)seznam.cz

Chrámový sbor

Chrámový sbor arciděkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie je patrně chrudimské vokální těleso s nejdelší tradicí vůbec, neboť existence organizovaného vokálního sdružení (literátské bratrstvo) je v tomto chrámu doložena již koncem 15. století. V čele sboru stáli přirozeně ředitelé kůru a varhaníci, z nejvýznamnějších jmen připomeňme skladatele Jiřího Rychnovského (asi 1545 – 1616), Aloise Hniličku (1826 – 1909), Vojtěcha Říhovského (1870 – 1950) a Karla Židka (1912 – 2001).

Mezi členy sboru můžeme nalézt i řadu významných chrudimských osobností – Karel Pippich, Josef Klimeš, Alois Gallat a mj. V roce 2000 převzal vedení tělesa současný regenschori MgA. Tomáš Židek Ph.D. Sbor zpívá pravidelně liturgii, někdy i na jiných místech a při největších slavnostech s doprovodem chrámového orchestru.

Ve svém repertoáru vychází vedle české a světové sakrální tradice ve velké míře z pokladu hodnotné chrudimské církevní hudby, nashromážděného zde během pěti století. Zkouší obvykle jednou za 14 dní v úterý večer po mši sv. na kůru NPM nebo v zimních měsících na faře. Srdečně zve nové zájemce do všech hlasových skupin.

Další skupiny